Bebek Zeka Gelişim Kartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebek Zeka Gelişim Kartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sağ beyin eğitimi ABD’de Institutes for the Achievement of Human Potential (IAHP) ve Glenn Doman, Uzakdoğu’da ise Makoto Shichida önderliğinde başlatılmış bir erken ev eğitim yöntemidir. Gelin bu erken eğitimin yönteminin bebeğinizin beyin gelişimine nasıl katkı sağlayacağını inceleyelim.

Bebekler doğduklarında, beyinde sinir hücreleri arasında bağlantı yapmaya hazır, kullanabileceklerinden kat kat fazla sinaptik bağlantı mevcuttur. Bu sinapslar sürekli sinir hücreleri (nöronlar) arasında yeni bağlantılar yaparlar. Sağ beyin eğitimi kapsamında ile yapılan sunum şeklindeki paylaşımlar, bebek beyninde bu bağlantıların çoğalmasına hizmet eder. Tıp dilinde bu çoğalmaya zihinsel gelişim denir. Öte yanda zeka dediğimiz olgu insan beynindeki bu bağlantılarının çokluğu ve yoğunluğu ile ölçülmektedir.

Zeka Kartlarında yer alan görseller, her konudan seçilmiş sembol veya tohum olarak adlandırabileceğimiz görsellerden oluşurlar. Bu görseller bebeğin beyninde ileriye yönelik, o konuyla ilgili belli bir aşinalık yaratmaya yönelik, sembol olarak beynin sağ lobunda depolanır. Bu durum da daha açık bir algı ve hızlı öğrenmeye neden olacaktır.

Etiketler: zeka gelişim kartları
Mart 18, 2019
Listeye dön